damske okuliareČi už si vyberáte slnečné okuliare alebo potrebujete kvôli očnej vade okuliare dioptrické, dostanete sa pravdepodobne do situácie, kedy budete stáť v obchode s očnou optikou a budete sa rozhodovať, ktoré okuliare zo širokej ponuky si zvoliť. Pre niektorých ľudí je to celkom ľahká úloha, pretože im pristanú prakticky všetky tvary a štýly okuliarov. Pre niekoho iného môže byť výber vhodných, slušivých okuliarov naopak zložitou záležitosťou. Aby sme Vám aspoň trochu poradili, ako najlepšie pristupovať k nákupu ideálnych rámčekov, prinášame nasledujúceho sprievodca výberom okuliarov:

 

Výber okuliarov podľa pohlavia

Prvým, pomerne jednoduchým krokom, je zameranie sa na rámčeky určené pre Vaše pohlavie. Okrem čisto dámskych alebo naopak výhradne pánskych okuliarov sú k dostaniu aj takzvané unisex okuliare. Tie sú navrhnuté výrobcami tak, aby ich univerzálny dizajn pristal obom pohlavím. V predajniach okuliarov bývajú zvyčajne vyznačené sekcie s pánskymi, dámskymi či unisex okuliarmi. Prípadne môže byť toto rozdelenie vykonané v rámci jednotlivých značiek. Nezabúda sa samozrejme ani na detských zákazníkov.

Všeobecne by sa dalo povedať, že ženy venujú výberu ideálnych okuliarov trochu väčšiu pozornosť než muži, ktorí sa zameriavajú skôr na praktickosť a trvanlivosť. Ženy a dievčatá totiž okrem tvaru tváre, ktorý je jedným z podstatných faktorov pri nákupe rámčekov, zohľadňujú tiež napríklad, ako okuliare ladí s make-upom, ktorý bežne nosí, či sa budú okuliare hodiť k väčšine oblečenia v ich šatníku, alebo si pred zrkadlom vyskúšajú okuliare v kombinácii s rôznou úpravou účesu.

Výberom rámčekov ľudia akoby vyjadrujú svoju individualitu, svoj štýl. Aby výrobcovia vyšli v ústrety čo najväčšiemu počtu či už dámskych či pánskych zákazníkov, ponúkajú široký sortiment okuliarov, od jemných až po extravagantné modely.

 

Voľba rámčekov podľa tvaru tváre

Dalo by sa povedať, že tvar tváre je hlavným hľadiskom pri výbere správnych rámčekov. Pri určovaní, ktorý tvar tváre máte práve Vy, si môžete pomôcť náčrtkom obrysu na jemne oroseném zrkadle. Existujú 4 základné tvary tváre - oválny, okrúhly, srdcovitý (trojuholníkový) a hranatý. Niektoré typológie rozlišujú však až 7 tvarov.

Pozrime sa, aký tvar rámčekov dobre vyhovuje jednotlivým tvarom tváre.

 • Oválna tvár - Vďaka vyváženým pomerom je ideálny takmer pre všetky tvary rámov. Dobrou voľbou pre zachovanie prirodzeného vyváženia sú okuliare rovnako široké alebo širšie ako je najširšia časť tváre. Skvele sa budú vynímať výraznejšie hranaté rámčeky. Podľa vkusu si však môžete vyberať tiež z jemnejších či viacerých zaoblených okuliarov. Pristanú Vám budú aj rámčeky typu Aviator.
 • Okrúhla tvár - Tvár s kruhovým tvarom má zakrivené črty s približne rovnakou šírkou a dĺžkou. Optimálne sú v tomto prípade hranaté okuliare s tenkými obrubami. Ľuďom s okrúhlou tvárou pristanú tiež rámy s výraznejším mostom či obdĺžnikové okuliare.
 • Štvorcová tvár - Vyznačuje sa širokým čelom, silnú čeľustí a približne rovnakým pomerom šírky a dĺžky tváre. K predĺženiu tváre a zmäkčenie uhlov môžu pomôcť oválne či guľaté rámčeky. Okuliare by však mali mať úzke obruby alebo môžu byť aj bezrámové.
 • Srdcovitá čiže trojuholníková tvár - Širšiu hornú časť a užšiu dolnú časť tváre pomôžu dobre vyvážiť oválne či guľaté obruby. Odporúčame však skôr tenké rámčeky. Tiež Aviator rámy sú vhodnou voľbou pre osoby so srdcovitý tvárou.
 • Obdĺžniková tvár - Dlhšiu tvár s ostrejšími hranatými líniami pekne opticky zjemní oválne okuliare či obruby okrúhlejšieho tvaru. Pristať môžu takisto okuliare "pilotky". Niektoré dekoratívne alebo kontrastné rámy potom majú schopnosť pridať tvári na šírke a tým vyvážiť proporcie.
 • Diamantová tvár - Tento tvar tváre je najmenej obvyklým typom. Je pre neho typické užšie čelo a brada, výraznejšie sú naopak lícne kosti. Rovnováhu tvári môžu dodať okuliare s výraznou líniou v oblasti obočia. Správnou voľbou môžu byť aj rámy v tvare mačacích očí alebo rámy oválne.
 • Tvár v podobe dolného trojuholníku - Je charakteristický úzkym čelom a postupným rozširovaním v oblasti tváre a brady. Pridať šírku a zvýrazniť užšiu hornú časť pomôžu okuliare s výraznou farbou či detaily v oblasti obočia. Obruby v tvare mačacích očí sú jednou z vhodných možností.

 

Pri nákupu dobre padnúcich okuliarov sa snažte dodržiavať všeobecné pravidlá, platné bez ohľadu na tvar tváre:

 • Horná línia rámčekov by mala kopírovať líniu obočia
 • Veľkosť okuliarov by nemala presahovať spánkovú a lícnu kosť
 • Šírka mostíka by mala kopírovať koreň nosa (to zaisťuje správnu pozíciu okuliarov a pohodlie pri nosení)
 • Pri usadenie okuliarov by sa Vaše riasy nemali dotýkať skiel

 

Nezabúdajte na tón Vašej pleti, farbu očí a vlasov

Tvar tváre nie je jediným faktorom, určujúcim, či Vám okuliare pristane alebo nie. Akonáhle zistíte, ktorý tvar rámčekov najlepšie podčiarkuje rysy Vašej tváre, zamerajte sa na ďalšie hľadisko, a tým je zladenie farby okuliarov s Vaším farebnou typológiou. Tón pleti, farba očí a farba vlasov tiež hrajú dôležitú úlohu.

Ak patríte k "chladným" typom, potom Vám budú slušať rámčeky napríklad v striebornej, čiernej, ružovej, svetlo modrej, modrosivej, slivkové či purpurovej farbe. K "teplým" typom naopak dobre ladí rámy v zlatej či medenej farbe, oranžovej, koralovej, ohnivo červenej či khaki farbe, v teplých odtieňoch modrej a v ďalších teplých farbách.

Ak si nie ste pri výbere okuliarov istí, špecialisti v predajniach s očnou optikou Vám určite radi a ochotne poskytnú odbornú asistenciu. Zakúpené okuliare sa stanú Vaším doplnkom na dlhú dobu. Preto sa vždy uistite, že sa v nich cítite pohodlne a zvolený štýl sa Vám maximálne pozdáva.

Pop Up Panel

Here is the pop up panel you can use to promote any product or products that you think your customers should see at the very bottom of the website. You can use 6 different modules positions between intro-1 and intro-6.

215,00 €

FIND OUT MORE BUY TODAY!


TOP