polarizovane slnecne okuliareVäčšina z vás sa už pravdepodobne stretla s výrazom polarizácie alebo polarizované slnečné okuliare. Tento výraz znie trochu odborne, a nie každý môže presne rozumieť, čo sa za ním skrýva.

Polarizované šošovky sú šošovky okuliarov, pokryté špeciálnou chemikáliou, ktorá sa používa na filtráciu lúčov svetla. Molekuly tejto chemikálie sú usporiadané tak, aby zabránili priechodu svetla skrz šošovku.

Na povrchu šošoviek okuliarov vytvorí filter vertikálne otvory, takže prejdú iba zvislo dopadajúce svetelné lúče. Horizontálne svetelné vlny, odrážajúce sa napríklad od vodného povrchu, od lesklých kovových či sklenených povrchov a podobne, sú zablokované a absorbované chemickým filmom na šošovkách. Výsledkom je mierne tmavší obraz s ostrejšie a jasnejšie vyzerajúcimi objekty, ktorých detaily sú cez polarizované šošovky ľahšie viditeľné. Hlavným prínosom polarizácia slnečných okuliarov je teda minimalizácia nepríjemného oslnenia. Okrem toho tiež pomáha znižovať škodlivé účinky UV žiarenia a celkovú únavu očí.

 

Polarizované slnečné okuliare sú hojne využívané rybári, posádkami jácht a iných lodí, milovníkov rôznych outdoorových aktivít alebo osobami, ktoré sa dlhodobejšie vyskytujú v prostredí s vysokým oslnením. Užívateľom umožňujú oveľa lepšiu viditeľnosť a zvyšujú celkový komfort.

V niektorých prípadoch je však použitie polarizácia nežiaduce. Príkladom môže byť zjazdové lyžovanie, kedy svetlo, odrážajúce sa od zľadovatených miest na zjazdovke, upozorňuje lyžiarov na blížiace sa nebezpečenstvo. Polarizované šošovky môžu tiež zhoršovať viditeľnosť svetelných prvkov na palubných doskách či obrazovkách s LED diódami alebo s LCD technológiou ako sú prístrojové dosky lietadiel, bankomaty, displeje mobilných telefónov a podobne. Z tohto dôvodu by sa nosenie polarizovaných okuliarov mali vyvarovať napríklad piloti lietadiel.

 

Aký je rozdiel medzi polarizovaným a bežnými slnečnými okuliarmi

Oproti polarizovaným okuliarom obmedzujú bežné slnečné okuliare len množstvo svetelného jasu, ktoré preniká k oku ako zvisle, tak vodorovne. Nedokážu úplne zabrániť nepríjemnému oslneniu, ktoré zhoršuje vnímanie hĺbky, skresľuje vnímanie farieb a v prípade ostrého, oslepujúceho efektu môže byť aj nebezpečné.

U oboch typov okuliarov je nutné mať na pamäti ochranu očí proti UV lúčom. Nenechajte sa zmiasť dojmom, že čím tmavší odtieň šošoviek okuliarov, tým vyšši UV filter. Pri nákupe sa vždy zaujímajte, akú úroveň ochrany proti UV žiareniu okuliare ponúkajú. Slnečné okuliare označené ako okuliare s UV filtrom nie sú automaticky vybavené polarizačnou vlastnosťou. Táto funkcia musí byť u okuliarov špeciálne vyznačená.

Pokiaľ možno sa úplne vyvarujte lacným, veľmi tmavým okuliarom, pri ktorých je kvalita filtra neistá. Tmavý odtieň síce viac zacloní jasné slnko, ale nízky či chýbajúci filter umožní preniknutiu nebezpečných lúčov do oka, ktorého zrenice je vďaka tmavej clone zväčšená.

Ak zvažujete obstaranie slnečných okuliarov s polarizačné funkciou, odporúčame sa pred ich nákupom poradiť s odborníkom. S ním môžete prediskutovať, či sa v priebehu aktivít, pri ktorých plánujete polarizované slnečné okuliare nosiť, nevyskytujú situácie, kedy by polarizácia bola skôr na škodu.

Pop Up Panel

Here is the pop up panel you can use to promote any product or products that you think your customers should see at the very bottom of the website. You can use 6 different modules positions between intro-1 and intro-6.

215,00 €

FIND OUT MORE BUY TODAY!


TOP