okuliare pre vodicovHlavnou funkciou dioptrických okuliarov je korekcia chyby zraku, čím umožňujú takmer perfektné videnie. Ak má pacient len ​​niekoľko málo dioptrií, občas si v niektorých situáciách poradí aj bez okuliarov. Jednou z aktivít, pri ktorej by mal človek tohto pomocníka vždy použiť, je riadenie vozidla.

 

Zakaždým, keď riadime, sú naše oči vystavené zvýšenej námahe. Musí si poradiť so zlým svetlom alebo naopak s oslňujúcim slnečným žiarením, hmlou alebo svetlom, nepríjemne sa odrážajúcim od mokrej vozovky. Okrem toho musí oči sledovať ostatných účastníkov cestnej premávky, značky a celkovú dopravnú situáciu pred sebou aj vo spätných zrkadlách. Je toho skrátka na nich veľa. Správne videnie významne prispieva k bezpečnosti pri jazde.

Slnečné či dioptrické okuliare napomáhajú uvoľňovať námahu očí pri riadení, chráni pred škodlivým žiarením a celkovo tak znižujú riziko dopravnej nehody. Pre každého vodiča, a špeciálne potom pre vodiča profesionálneho, je veľmi dôležité pravidelné očné vyšetrenie optikom. Odborníci odporúčajú nechať si oči skontrolovať aspoň raz za dva roky. V prípade, že kontrola u očného lekára odhalí aj menšie zhoršenie zraku, určite je vhodné zvážiť nosenie okuliarov, prípadne kontaktných šošoviek, aspoň pri riadení automobilu. Ak už okuliare nosíte dlhšiu dobu, pravidelné vyšetrenia by mala zaručiť správnosť používaných dioptrií.

Dobré videnie pri riadení nie je iba otázkou správnych dioptrií. V skutočnosti závisí od mnohých faktorov. U okuliarov je nutné, aby rámy a stránice neblokovali zorné pole, a to ako svojou konštrukciou, tak aj pri zlom usadenie na tvári v dôsledku posunutia. Sklá okuliarov musí tiež zabezpečovať videnie bez oslnenia a odrazov a v noci jasné a kontrastné videnie. Vhodná skla pre vodiča sú teda taká, ktorá poskytujú účinnú ochranu antireflexnou vrstvou a polarizovanými alebo tónovanými šošovkami.

 

Ideálne okuliare pre vodičov by mali spĺňať nasledujúcu charakteristiku:

1) Mali by byť opatrené antireflexným povrchom

Antireflexná úprava šošoviek zabraňuje oslneniu vodiča. Prudké slnečné svetlo, svetlomety protiidúcich vozidiel, svetlo pouličných lámp či ostré svetelné odrazy od najrôznejších povrchov v okolí predstavujú riziko pre každého vodiča.

2) Zvýšenú ochranu poskytujú polarizačné filtre

Okuliare so špeciálnou polarizačné úpravou filtrujú svetlo a tým tak znižujú nebezpečné odrazy či už od mokrej cesty, zasneženého okolia či lesklých predmetov v blízkosti pohybujúceho sa vozidla. Polarizácia zároveň zlepšuje vnímanie farieb a kontrast, čo napomáha lepšie postrehnúť autá v opačnom smere aj pred Vami nielen v podmienkach zhoršenej viditeľnosti.

U polarizačných šošoviek je nutné upozorniť na to, že môžu narušiť schopnosť postrehnúť určité prvky displeja palubnej dosky. Pred ich obstaraním odporúčame túto drobnú nevýhodu preveriť.

3) Hnedý alebo šedý odtieň šošoviek môže ešte viac spríjemniť pocit pri jazde

Určité odtiene skiel okuliarov pomáhajú oveľa rýchlejšie identifikovať svetelné signály ako semafor alebo brzdové svetlá, čím nepriamo zlepšujú reakčný čas vodiča. Ak zvážite obstaranie tónovaných šošoviek, úplne najlepším variantom sú šošovky s farebným prechodom. Tie bývajú svetlejšie na spodnom okraji, skrz ktorý tak zreteľnejšie vidíte detaily na palubnej doske.

4) Nezabúdajte na ochranu pred UV lúčmi

Okuliare pri riadení by nemali len napomáhať celkovej správnej funkcii očí, ale mali by ich tiež chrániť. Kvalitné okuliare s maximálnymi ochrannými filtrami proti UV žiareniu sú investíciou, za ktoré Vám Vaše oči poďakujú. Ultrafialové žiarenie je totiž pre zrak veľmi škodlivé. Je dôležité upozorniť na to, že UV lúče nás ohrozujú nielen v lete, ale aj v pochmúrnejších jesenných a zimných mesiacoch.

 

Bezpečné riadenie vozidla vyžaduje celkovú dobrú kondíciu organizmu. Zdravé oči sú potom kľúčové k tomu, aby ste v poriadku dorazili do cieľa každej cesty strávené za volantom. Nepodceňujte teda dôležitosť výberu čo možno najvhodnejších okuliarov. Okuliare optimálne prispôsobené Vašim potrebám zvyšujú nielen bezpečnosť, ale aj komfort pociťovaný pri riadení.

Pop Up Panel

Here is the pop up panel you can use to promote any product or products that you think your customers should see at the very bottom of the website. You can use 6 different modules positions between intro-1 and intro-6.

215,00 €

FIND OUT MORE BUY TODAY!


TOP